Novinky

Viac ako 900-tisíc používateľov obeťou falošných videohier šíriacich malvér

20.6.2019 Jk

Najnovší prieskum spoločnosti Kaspersky ukázal, že kyberkriminálnici zneužívajú rastúci dopyt po videohrách na šírenie malvéru vloženého do falošných kópií najobľúbenejších titulov. Za posledný rok bolo takto zasiahnutých vyše 930-tisíc používateľov. Viac ako tretina útokov sa zameriavala len na tri konkrétne hry.

Videohry nie sú žiadnou novinkou, no sila internetu urýchlila ich rast a vývoj. V súčasnosti približne jeden z desiatich ľudí hráva online hry. Podobne ako iné typy digitálnej zábavy, aj videohry sú zraniteľné voči zneužitiu, napríklad formou porušenia autorských práv a nelegálnym torrent trackerom, no v súčasnosti čelia ďalšej rastúcej hrozbe: zneužívaniu ich značky na zamaskovanie šírenia škodlivého malvéru. Mnohé z najpopulárnejších videohier sú umiestnené na digitálnych distribučných platformách. Tie nie vždy vedia odhaliť, či sú nahraté softvérové súbory legitímne herné súbory alebo len maskované vzorky malvéru.

Odborníci zo spoločnosti Kaspersky sa rozhodli preskúmať infikované súbory, ktoré objavili v roku 2018 a začiatkom roka 2019. Najzneužívanejšou hrou bola hra Minecraft. Malvér bol skutočne veľmi dobre zamaskovaný – predstavoval až tretinu herných malvérov a zasiahol 310-tisíc používateľov. Druhá priečka patrí hre GTA 5, prostredníctvom ktorej malvér napadol až 112-tisíc používateľov. Sims 4 obsadil tretie miesto s takmer 105-tisíc napadnutými používateľmi.

Kyberzločinci sa snažia nalákať používateľov na sťahovanie škodlivých súborov, ktoré predstierajú, že sú zatiaľ nevydané hry. Používatelia sa takto popálili na najmenej desiatich nevydaných hrách, pričom hry FIFA 20, Borderlands 3 a Elder Scrolls 6 predstavovali až 80% útokov. 

Už niekoľko mesiacov pozorujeme, že kyberzločinci zneužívajú zábavné formáty a hry na to, aby prekvapili používateľov – či už ide o sériu populárnych televíznych relácií, premiéry špičkových filmov alebo populárnych videohier. Existuje ľahké vysvetlenie – keď sa chcú ľudia len baviť a relaxovať, sú menej ostražití. Neočakávajú, že nájdu malvér v hre, ktorú už roky hrávajú, hrozba preto vôbec nemusí byť pokročilá, aby bola úspešná. Vyzývame všetkých, aby boli ostražití a vyhýbali sa nedôveryhodným digitálnym platformám a podozrivým ponukám, nainštalovali si bezpečnostný softvér a  vykonávali pravidelnú bezpečnostnú kontrolu všetkých zariadení, ktoré používajú na hranie hier,” hovorí Maria Fedorova, bezpečnostná expertka v spoločnosti Kaspersky.

Spoločnosť Kaspersky odporúča dodržiavať nasledujúce rady, ak sa nechcete stať obeťou škodlivých programov maskovaných vo videohrách:

  • Používajte iba legitímne a overené služby s osvedčenou reputáciou.
  • Venujte zvýšenú pozornosť autentickosti webových stránok. Nenavštevujte webové stránky, ktoré umožňujú sťahovanie videohier, až kým si nie ste istí, že sú legitímne a pokiaľ nezačínajú skratkou „https“. Pred spustením sťahovania skontrolujte, či je webová stránka legitímna pomocou dvojitého overenia formátu adresy URL alebo pravopisu názvu webovej stránky.
  • Neklikajte na podozrivé linky, ako napríklad také, ktoré umožňujú si hru stiahnuť ešte pred jej vydaním.
  • Používajte spoľahlivé bezpečnostné opatrenia pre komplexnú ochranu pred širokým spektrom hrozieb, ako napr. Kaspersky Security Cloud.

Celú verziu správy si môžete prečítať na webovej stránke Kaspersky Content Hub.

 

O spoločnosti Kaspersky

Kaspersky je globálna kyberbezpečnostná spoločnosť založená v roku 1997. Dlhodobá analýza hrozieb, ako aj expertíza v oblasti bezpečnosti sa neustále prejavujú na vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným a neustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie a riešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky. 

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com 

 

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte: 
Grayling Slovakia 
Anna Králiková
Tel.: 0918 608 168 
Email: anna.kralikova@grayling.com

 

Komentáre

2022 © SecTec, a.s. – All rights reserved | Created by Marketinger