Novinky

Pri inštalácii nových aplikácií nečítame licenčné podmienky

30.5.2016 Sectec

Až 63% používateľov si pri inštalácii nových aplikácií do svojho mobilného zariadenia nečíta licenčné podmienky. Navyše, každý piaty používateľ nevenuje žiadnu pozornosť správam, ktoré obdrží počas inštalácie. U väčšiny z nich ide o automatický proces, kedy sa postupne preklikávajú jednotlivými krokmi bez toho, aby si uvedomili, čo svojim súhlasom potvrdzujú.

K týmto záverom sa dopracovala spoločnosť Kaspersky Lab na základe prieskumu realizovaného formou kvízu s názvom “Are you cyber savvy?”, zameraného na testovanie úrovne znalostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Svoje online návyky a skúsenosti si v ňom otestovalo až 18507 používateľov. Jeho výsledky však odhalili alarmujúci počet tých, ktorí v ochrane svojho súkromia úplne zlyhávajú. Neopatrnou inštaláciou aplikácií vystavujú dáta a súkromné súbory (fotky či videá) uložené vo svojom zariadení možným kybernetickým hrozbám.

Používatelia nevenujú dostatočnú pozornosť licenčným podmienkam a správam prijímaným v procese inštalácie. Na konci procesu tak nemajú vôbec prehľad o tom, s čím všetkým súhlasili. Aplikácie môžu mať pritom vplyv na súkromie používateľa alebo podnietiť inštaláciu ďalšej aplikácie. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zmene nastavenia operačného systému zariadenia iba kvôli súhlasu, ktorý používateľ počas inštalácie bez uváženia odklikal.

Bezpečnostný kvíz rovnako zistil, že menej ako polovica (43%) respondentov sa vystavuje riziku kvôli aplikáciám sťahovaným do ich mobilného zariadenia, pretože nepoznajú dôsledky vyplývajúce z licenčných povolení. V 15% prípadoch účastníci kvízu nedokázali vysvetliť, čo robia niektoré aplikácie v ich telefóne. Takmer jedna patina (17% ) respondentov sa priznala, že dajú aplikácii povolenie vždy, keď sú o to požiadaní a 11 % z nich si myslí, že tieto nastavenia (povolenia) sa neskôr už nedajú zmeniť. Treba si uvedomiť, že pokiaľ nemá používateľ pod kontrolou všetky oprávnenia, môže aplikácia získať prístup k osobným a citlivým údajom v zariadení – od kontaktov cez fotky až po údaje o tom, kde sa používateľ práve nachádza.

David Emm, vedúci výskumu v Kaspersky Lab takto komentoval výsledky prieskumu: „Internetoví používatelia zverujú citlivé informácie zo svojho súkromia zariadeniu, ktoré však často nezabezpečia dostatočnou ochranou pred ich stratou či zneužitím. Neuvedomujú si, že svojou neopatrnosťou pri inštalácii aplikácií dobrovoľne otvárajú dvere do ich súkromných životov, ponúkajú voľný prístup k tomu, čo je uložené v ich zariadeniach, súhlasia s inštaláciou ďalších dodatočných aplikácií, ktoré môžu úplne zmeniť ich pôvodné nastavenia a pod. V Kaspersky Lab sme pripravení podať používateľom pomocnú ruku a vyzbrojiť ich potrebnými znalosťami o kybernetickej bezpečnosti, aby sa dokázali ochrániť pred kybernetickými hrozbami.”

Odporúčania expertov, ako ochrániť seba a svoje dáta v mobilných zariadeniach pred nepríjemnosťami pri inštalácii aplikácií:

  • Sťahujte aplikácie len z dôveryhodných zdrojov;
  • Dôkladne si vopred premyslite, ktorú aplikáciu si do zariadenia stiahnete a na aký účel ju potrebujete;
  • Pozorne si prečítajte licenčné podmienky počas inštalačného procesu;
  • Pozorne si prečítajte zoznam oprávnení požadovaných pri inštalácií. Vyhnite sa automatickému odklikávaniu ikony “ďalej” (next) bez toho, aby ste si preverili, čo daným krokom odsúhlasujete;
  • Používajte bezpečnostné riešenia, ktoré ochránia vaše zariadenia pred kybernetickými hrozbami.

Úroveň svojich znalostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti si môžete otestovať prostredníctvom kvízu: https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz/. Viac tipov a odporúčaní ako sa chrániť v online prostredí nájdete aj v týchto expertných blogoch: https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy

 

Zdroj informácií: Kaspersky Lab, Grayling

 

Komentáre

2024 © SecTec, a.s. – All rights reserved | Created by Marketinger