Novinky

Z digitálneho priateľa nepriateľ. Čo všetko sa môžu dozvedieť hackeri z nášho mobilného zariadenia?

22.3.2016 Sectec

Digitálne zariadenia často suplujú našich najlepších priateľov. Máme v nich uložené takmer všetky dôverné informácie, osobné údaje, nosíme ich neprestajne so sebou, dokonca aj do postele či sprchy. Naše zariadenie vie o nás takmer všetko – často viac ako naši najbližší priatelia. Spoločnosti Kaspersky Lab a B2B International si v jednej z posledných štúdií posvietili práve na citlivý vzťah medzi používateľom a jeho digitálnym zariadením. Z výsledkov sa dozvedáme napríklad aj to, že až 30% respondentov si svoje mobilné zariadenie berie so sebou do kúpeľne a dokonca až 25% s ním zdieľa najväčšie tajomstvá. Avšak práve táto dôvera môže byť príčinou zvýšeného rizika najmä vtedy, keď sa do systému zariadenia nabúrajú hackeri a odhalia svetu všetky starostlivo ukryté tajomstvá.

Výsledky štúdie poukázali na to, že prevažná väčšina ľudí v Európe (88%) má uložené dôležité, dôverné a v niektorých prípadoch aj nenahraditeľné informácie vo svojich smartfónoch či iných mobilných zariadeniach, vrátane hesiel, správ, fotiek, kontaktov, súborov a ďalších. Takmer jeden zo štyroch Európanov (23%) pripúšťa, že má vo svojom zariadení aj také informácie, ktoré by nerád komukoľvek a akokoľvek zverejňoval.

Navyše sme si zvykli nosiť a používať tieto zariadenia kamkoľvek sa pohneme – v práci (50%), v aute (38%), v hromadnej doprave (45%), v posteli (55%) a dokonca aj v kúpeľni (30%).

Mimo domova sú tieto zariadenia vystavené rôznym rizikám, vrátane poškodenia, straty či krádeže. Zároveň sú však vystavené aj hackerským útokom kyberzločincov, ktorých cieľom je ukradnutie dát alebo prípadne špehovanie používateľa. K najviac zraniteľným patria zariadenia, ktoré sa pripájajú na otvorené WiFi siete. Len málo ľudí si však uvedomuje tieto riziká a zaoberá sa ochranou pred nimi. Štúdia odhalila, že len 18% používateľov v Európe kontroluje a prispôsobuje svoje online aktivity pri pripojení na nezabezpečenú verejnú WiFi sieť, a to aj napriek skutočnosti, že hackeri vedia cez takéto pripojenie jednoducho zachytiť dáta a heslá. Len niečo okolo polovice používateľov (45%) využíva bezpečnostné funkcie, ktoré prichádzajú aj so zariadením, ide napríklad o blokovanie zariadenia na diaľku, či možnosť lokalizácie strateného zariadenie.

Nedostatočná ochrana vlastného zariadenia môže mať nedozierne následky. Štúdia potvrdila, že až štvrtina tých, ktorí o svoje zariadenie prišli (krádežou alebo stratou), odhalila únik osobných alebo iných citlivých údajov.

Takisto sa netreba spoliehať na to, že sme automaticky v bezpečí v prípade pripojenia na domácu sieť. Tu totiž čelia používatelia iným a niekedy aj väčším rizikám, a to najmä v intímnych priestoroch ako spálňa či kúpeľňa. Hacknuté zariadenie dokáže bez problémov zapnúť napríklad takú kameru, pomocou ktorej nás zločinci môžu sledovať pri našich bežných domácich činnostiach.

„Pocit dôvery vo vlastné mobilné zariadenie môže používateľa zviesť k pozabudnutiu jeho zabezpečenia. Je ťažké si predstaviť, že niečo, čo máme neustále v našej blízkosti a pod dohľadom, by sa mohlo zmeniť na hrozbu. Bohužiaľ, zo skúsenosti vidíme, že sa tomu tak deje. Náš digitálny priateľ sa tak veľmi rýchlo môže zmeniť na digitálneho nepriateľa. Pokiaľ si dostatočne neuvedomíme potenciálne riziká a podceníme ochranu našich zariadení a informácií v nich uložených, ľahko sa môže stať, že prídeme nielen o dôverné údaje či peniaze, ale dokonca aj o vlastnú identitu. Kamera na zariadení je našim oknom do sveta, no zároveň môže byť oknom pre hackerov do nášho súkromia. Bezpečnosť by preto nemala byť len ďalšou možnosťou, ale samozrejmosťou,“ povedal Peter Aleshkin, šéf marketingu zameraného na spotrebiteľov pre rozvíjajúce sa trhy spoločnosti Kaspersky Lab.

Odporúčanie expertov:

Na to, aby sa z nášho digitálneho priateľa nestal digitálny nepriateľ, experti spoločnosti Kaspersky Lab odporúčajú tieto základné opatrenia:

  • používať silné heslá pre svoje zariadenia a online účty;
  • inštalovať len dôveryhodné bezpečnostné riešenia, akým je napríklad aj Kaspersky Total Security – multi-device;
  • byť opatrní pri surfovaní po internete a sťahovaní aplikácií, a to najmä v prípade pripojenia na internet cez nezabezpečené WiFi siete.

Odporúčame otestovať sa prostredníctvom krátkeho kvízu, ktorý prezradí, či je vaše správanie na internete bezpečné. Ďalšie tipy a triky ako sa chrániť v online prostredí nájdete na https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

 

Zdroj informácií: Kaspersky Lab, Grayling

Komentáre

2024 © SecTec, a.s. – All rights reserved | Created by Marketinger