Novinky

11 nástrojov v kategórii Enterprise Security Solutions testovaných pod Windows 10

29.3.2016 Sectec

Mnohé IT oddelenia, ktoré majú počítače vo vlastnej réžii, prešli rýchlym upgradom verzie Windows 8 na Windows 10. A to zdarma. Ale ktoré z bezpečnostných riešení je pre túto novú verziu najvhodnejšie? AV-TEST testovala 11 aktuálnych verzii.

Stratégia Microsoftu, aktualizácia Windows 10 zdarma, sa očividne vyplatila. Aspoň podľa aktuálnych štatistík, ktoré ukazujú rastúce čísla počítačov prevedených na najnovšiu verziu Windows.

Viaceré z bezpečnostných nástrojov sa približujú k najvyšším výsledkom

Ale ktoré z podnikových bezpečnostných riešení ponúka najlepší client-server duo? AV-TEST testovala 11 produktov z hľadiska ich ochrany, výkonu a použiteľnosti. Vo všetkých troch kategóriách mohli testeri jednotlivo udeliť maximálne 6 bodov, pričom celkový počet bodov bol 18. V teste produktov riešení pre malé podniky (Small Office Security) dosiahla najvyššie hodnotenie spoločnosť Kaspersky Lab. Vo veľmi tesnom bodovom hodnotení s 17 až 17,5 bodov sú produkty z BitDefender, Trend Micro a Symantec. V rebríčku ďalej pokračujú Sophos, F-Secure, G Data a Microsoft, ktorý získal 15 bodov. S nižšími bodmi 13,5 a 13 boli produkty z Cylance a Seqrite.

Vysoké skóre z hľadiska ochrany

Laboratórium tiež testovalo výkon ochrany, zahŕňajúce približne 15 000 malwarových vzoriek v dvoch testovacích fáz. V prvej fáze sa požaduje detekcia zero-day, tzv. nultého dňa, malwarových hrozieb z internetu a e-mailových príloh. V druhej fáze prebieha test s referenčnou sadou AV-TEST, ktorého cieľom bolo zistiť už známy malware. Najlepšie výsledky v tejto kategórii mali produkty od BitDefender a Symantec. Identifikovali 100 percent hrozieb v oboch testovacích fázach. Client Security z F-Secure dosiahol len 99,9 percent v druhej fáze. Laboratórium udelilo vytúžené maximálne bodové skóre 6 celkom šesťkrát. Referenčná hodnota od spoločnosti Microsoft uviedla výšku detekcie 93,1 a 99,6 percenta; preto získal len 4,5 boda. Iba riešenie od Seqrite nebolo schopné prekonať referenčnú hodnotu.

Výkon vs. Detekcia

Výkon alebo zaťaženie systému vytvoreného daným produktom počas detekcie na strane klienta je kritický bod, a to najmä pre firemných užívateľov.

Najvyššie bodové hodnotenie, 6 bodov, získal produkt od Kaspersky Lab, a tesne za ním sú BitDefender, Trend Micro a Symantec. Na vrchole sú riešenia, ktoré majú najvyššiu rýchlosť detekcie, pričom záťaž systému na strane klienta zostáva malá. To znamená, že kopírovanie dát alebo implementácia programov neboli negatívne ovplyvnený.

Dobrá použiteľnosť znižuje režijné náklady

Testeri znovu vytvorili každodennú rutinu klienta pri návšteve webových stránok, sťahovaní súborov a inštalácii a spúšťaní aplikácií. Pri plnení všetkých týchto úloh, riešenia nemôžu vyvolať falošné pozitíva, pretože to desí užívateľa a automaticky zvyšuje režijné náklady firmy.

Výsledky hovoria sami za seba: 9 z 11 testovaných výrobkov v tejto testovacej fáze fungujú tak dobre, že testeri im udelili 5.5 alebo 6 bodov. Iba F-Secure a Cylance získali v tejto kategórii 4,5 a 4 body. Oba označili niekoľko škodlivých súborov a aplikácií nesprávne ako malware a zablokovali ich.   

Dobrá ochrana pre firemných užívateľov Windows 10

V celkovom poradí, Small Office Security od spoločnosti Kaspersky Lab získal 6 bodov v každej zo všetkých troch testovaných kategórií. Ďalšie výrobky z BitDefender, Trend Micro a Symantec nasledujú veľmi tesne za ním, s bodmi 17,5 a 17 bodov. V kategórii Detekcia, všetky vyššie spomínané riešenia vykazujú profesionálne výsledky. Obmedzenie trochu zaostáva z hľadiska výkonu systému alebo jeho použiteľnosti.

Zatiaľ čo výrobky z Cylance a Seqrite nie sú zlé, pokiaľ ide o prevádzku, žiaľ sa im nepodarilo získať vyššie skóre v celkovom poradí ako je referenčná hodnota stanovená modulom zabezpečenia spoločnosti Microsoft.

Zdroj informácií: Kaspersky Lab, AV-TEST - The Independent IT-Security Institute  

Komentáre

2021 © SecTec, a.s. – All rights reserved | Created by Marketinger