Novinky

Ktoré deti si možno nenájdu darčeky pod stromčekom? Zisťoval Kaspersky Lab

22.12.2016 Sectec

Vianoce sú za rohom a deti z celého sveta plné očakávaní, či pod stromčekom nájdu svoj vysnívaný darček. Zaslúžia si ho však? Za dobré správanie určite áno. Ale čo s tými, ktorých správanie nebolo úplne vzorové. Rodičia by však mali mať asi najlepší prehľad o tom, ako sa ich dieťa správalo počas celého roka. Sú však aktivity, na ktoré nedovidí ani pozorné oko rodiča – napríklad tie, ktoré sa odohrávajú na internete. Experti z Kaspersky Lab však poznajú spôsoby, ako to zistiť. Na základe globálnych štatistík zaznamenaných v rámci modulu pre Rodičovskú kontrolu, zostavili prieskum, ktorý odzrkadľuje správanie sa detí na internete za posledný rok.

V prieskume boli zozbierané dáta za obdobie od decembra 2015 do novembra 2016. Z výsledkov sa napríklad dozvedáme, z ktorej krajiny boli uskutočňované najviac rizikové aktivity, či ktoré nebezpečné stránky priťahujú detskú zvedavosť. Najviac pokusov navštíviť stránky s nevhodným obsahom pre deti bolo zaznamenaných v Izraeli (775 pokusov na jedného používateľa), vo Veľkej Británii (460) a v USA (352), z európskych krajín nájdete najviac malých „previnilcov“ v Poľsku (210), Českej republike (143) či Maďarsku (114).[1]

Tieto štatistiky odrážajú počet pokusov navštíviť dané stránky na jedného používateľa, ktoré modul vyhodnocuje ako nevhodné na základe prednastavených kategórií[2]. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že napríklad deti z Japonska sa v tomto roku pokúšali najčastejšie navštíviť stránky z kategórie pre dospelých (39 pokusov na používateľa) a tiež stránky s nelicencovanými technologickými produktmi (104 pokusov). Naproti tomu, mladých Talianov zase najviac láka hazard (3,6 pokusov) a Portugalci patria k častým návštevníkom stránok obsahujúcich nadávky (60 pokusov). Pomerne veľká skupina izraelských detí sa zaujíma o stránky propagujúce alkohol, tabak a drogy (687 pokusov) a tiež zbrane (3,8), zatiaľ čo americké deti láka obsah násilie propagujúcich stránok (1,8 pokusov na jedného používateľa).

Treba však uviesť na pravú mieru, že nie každý pokus o návštevu je zámerný. Často sa stáva, že sa deti dostanú na tieto stránky náhodným kliknutím na baner alebo odkaz zdieľaný inou osobou.

K podobným záverom došla aj ďalšia štúdia spoločnosti Kaspersky Lab zostavená na základe prieskumu realizovaného rovnako v roku 2016, do ktorého sa zapojilo 3780 rodín zo siedmich krajín sveta. Vyplynulo z neho, že mladí Američania a Rusi oveľa viac ako ich rovesníci z iných krajín, ukrývajú dôkazy o potenciálne nebezpečných aktivitách pred svojimi rodičmi, čo platí aj v súvislosti s prezeraním stránok s obsahom nevhodným pre deti.  

„Ako sa hovorí, ten kto má veci pod kontrolou, má moc. Platí to špeciálne v prípade rodičov, ktorým záleží na tom, aby ochránili svoje deti pred nevhodnými a často až nebezpečnými informáciami zaplavujúcimi ich deti tak v reálnom, ako aj virtuálnom svete,” povedal Jan Sekera, regionálny manažér Kaspersky Lab. „Žiaľ, matka a otec nemôžu vždy stáť vedľa svojho dieťaťa, aby ho stopercentne ochránili pred obsahom pochádzajúcim napr. zo stránok propagujúcich pornografiu alebo drogy. Práve z tohto dôvodu zohrávajú špecializované IT riešenia významnú úlohu v úsilí rodičov získať kontrolu nad týmito nebezpečnými aktivitami a pomáhajú v prevencii pred návštevou stránok s nevhodným obsahom,” dodáva Jan Sekera.

Bohužiaľ, vyjadrenie Santa Clausa sa nám pre jeho aktuálnu vyťaženosť nepodarilo získať. Pevne veríme, že tieto Vianoce budú radostné pre všetky deti na celom svete.

 

[1] Prieskum nedisponuje dátami zo Slovenska.

[2] Medzi kategórie stránok, ktoré sú blokované v rámci modulu Rodičovskej kontroly od Kaspersky Lab patria napr. stránky s obsahom pre dospelých, stránky propagujúce alkohol, tabak, drogy, hazard či počítačové hry, stránky obsahujúce nadávky; stránky náboženských spolkov či stránky propagujúce násilie, zbrane alebo pyrotechniku.  

 

Komentáre