Novinky

Kybernetické útoky sú súčasťou konkurenčného boja, tvrdí riaditeľ spoločnosť Flowmon Networks

15.2.2016 Sectec

Na začiatku bol ambiciózny medziuniverzitný projekt zastrešený združením CESNET, na ktorom sa podieľali nielen ľudia z Masarykovej univerzity, ale aj z Vysokého učení technického. Dnes existujú dve celosvetovo úspešné spoločnosti, ktoré pomáhajú zabezpečovať takých zákazníkov, ako sú Ministerstvo obrany ČR alebo ČSOB. Jedna z firiem nesie názov Flowmon Networks a zameriava sa na pokročilú technológiu zabezpečenia a monitorovania počítačových sieti. Podľa ich obchodného riaditeľa a absolventa Fakulty informačných technológií VUT Petra Špringla počet zákazníkov každý rok rastie. Hlavne preto, že si stále viac firiem uvedomuje, že na pokročilé kybernetické útoky bežné zabezpečenie dávno nestačí.

V rámci spolupráce univerzít sa skupina študentov a výskumníkov na začiatku zamerala predovšetkým na dve oblasti, a to bezpečnosť počítačových sietí a využitie hardwarovej akcelerácie pre vysokorýchlostné sieťové aplikácie. Spoločnosť Invea-Tech, ktorá z projektu vznikla, začínala v roku 2007 s dvoma zamestnancami. Dnes už má zamestnancov niekoľko desiatok a pôsobí i na viacerých zahraničných trhoch. „Právě díky postupnému růstu a pronikání na zahraniční trhy jsme se vloni rozhodli společnost rozdělit. Z původní Invea-Tech tak vznikly dvě firmy: Netcope Technologies, která se specializuje na zmíněné hardwarové akcelerace, a Flowmon Networks pokračující v monitoringu bezpečnosti počítačových sítí,“ vysvetlil vznik a rozdelenie Petr Špringl.

Podľa Špringla boli obe oblasti spočiatku veľmi úzko previazané. Postupne si však firma v niektorých projektoch začala konkurovať. „Výsledkom práce dnešnej spoločnosti Netcope Technologies bola sieťová karta s hardwarovým akcelerátorom, ktorú sme vo Flowmon používali pre zrýchlenie našich výpočtov. Postupne sa ale obe vetvy začali rozchádzať vo svojom obchodnom modeli, pretože sa každá zameriava na trochu inú časť trhu. Netcope začal dodávať komponenty pre väčšie spoločnosti, ktoré v podstate budujú riešenia konkurenčné tomu, čo ponúka Flowmon,“ dodal Špringl. I napriek rozdeleniu obe spoločnosti naďalej úzko spolupracujú.

Riešenia Flowmon, zjednodušene povedané, sledujú a analyzujú pohyb v počítačovej sieti. V momente, kedy objavia neštandardné správanie či akékoľvek anomálie, na túto udalosť upozornia. Podľa Špringla je hlavnou výhodou ich produktov to, že odhalia i nebezpečenstvo, ktoré firewall či antivír nezaznamená.

Celý článok si prečítate na https://zvut.cz/tema/tema-f38144/kyberneticke-utoky-byvaji-soucast-konkurencniho-boje-tvrdi-reditel-firmy-flowmon-networks-d113328

 

Flowmon súčasťou prestížneho rebríčku 

Flowmon Network sa môže tiež pochváliť jedným, v českom prostredí ojedinelým, úspechom. Začiatkom roka sa spoločnosti totiž podarilo dostať do tzv. magického kvadrantu, ktorý zostavuje nezávislá analytická agentúra Gartner. Garner je najväčšia analytická a poradenská spoločnosť v obore ICT na svete a jej štúdie, tzv. magické kvadranty, sú rešpektované  expertnými pohľadmi do rôznych segmentov IT. Kvadranty označujú zavedených výrobcov, ktorí prinášajú zákazníkom hodnotu a prispievajú k rozvoju danej oblasti či technológie. Dostať sa do magického kvadrantu je poctou pre akúkoľvek technologickú firmu na svete. Podarí sa to ale len máloktorej. Flowmon Network bola zaradená do Gartner „Magic Quadrant for Network Performance Monitoring and Diagnostics“

 

Zdroj informácií: Flowmon, zVUT.cz

Komentáre

2024 © SecTec, a.s. – All rights reserved | Created by Marketinger