Riešenia

ids/ips

Chyby či nedostatky v programoch zapríčiňujú stále viac útokov. Tie sú z pohľadu tradičného firewallu skryté v legálnej prevádzke (HTTP, e-mail, aplikácia a iné). Detekcia útoku je však na aplikačnej vrstve.

Niekedy sa používali IDS (intrusion detection system) zariadenia. Jedná sa o pasívne sondy, ktoré sledujú sieťovú prevádzku a sú schopné odhaliť podozrivé aktivity. Útok je však detekovaný až v dobe jeho priebehu a časť paketov vždy dorazí k cieľu.

IPS - Intrusion Prevention System

IPS je aktívne zariadenie umiestnené v ceste "in-line". Dokáže útoky detekovať a okamžite blokovať už na hranici sieťe. Blokované sú však iba nežiadúce aktivity. Vytvára sa tak ďalšia vrstva bezpečnostného systému a doplňuje existujúce tradičné firewally.

Nakoľko tradičné firewally sú už súčasťou moderných podnikových sietí, pridaním funkcionality IPS do firewallov je finančne a organizačne jednoduchšie, než nákup a inštalácia daľších samostatných zariadení. Riešením možu byť aj nové Next-Generation firewally, ktoré už obsahujú riešenie IDS/IPS ako súčasť ochranného celku.

Sú však scenáre, kde nasadenie samostatných IPS zariadení dáva stále zmysel. Samostatný IPS sa nejlepšie hodí pre použitie v konkrétnej časti siete, kde lokálna dátová prevádzka nesmie prechádzať cez firewall, takže nasadenie samostatného IPS zariadenia je potrebné. Taktiež v prípade, že sú firewally a IPS prevádzkované rôznymi oddeleniami zabezpečenia siete, dáva nasadenie IPS zariadení zmysel z praktických dôvodov.

IPS zariadenia od nami ponúkaných výrobcov, ponúkajú na výber z viacero metód detekovania:

  • stateful signature
  • protocol anomaly
  • backdoor
  • traffic anomaly
  • IP spoofing
  • L2 detection
  • denial of service detection
  • network honeypot

Ďalšie riešenia

ids/ips

Tradičný Firewall predstavuje iba prvú nutnú líniu ochrany dát. V dnešnej dobe však vzniká stále viac útokov mierených na nedostatky a chyby v konkrétnych programoch a aplikáciách. Riešením možu byť nové Next-Generation firewally.

Čítaj viac

Vulnerability Management

Správa zraniteľností je nepretržitý proces kybernetickej bezpečnosti, ktorý zahŕňa identifikáciu, vyhodnotenie, ošetrenie a hlásenie zraniteľností softvéru, aplikácií, operačných systémov. Vo vašej IT infraštruktúre musíte byť schopný monitorovať zraniteľnosti nie len na koncových zariadeniach alebo serveroch, ale aj na cloudových platformách, virtualizovaných či kontajnerových prostrediach. Úplná viditeľnosť je jedna z kľúčových zásad modernej správy zraniteľností.

Čítaj viac

bvs

BSV je nástroj pre prehľadnú vizualizáciu sieťových komunikácií a modelovania súvislostí business služieb s IT infraštruktúrou.

Riadenie IT aktivít je základným predpokladom pre úspešné zvládanie incidentov v rýchlo sa meniacom kybernetickom prostredí. Prehľad nad komunikačnými vzťahmi IP zariadenia v čase poskytuje Security analytikom i SOC operátorom infomrácie pre servisné zásahy, rýchlu identifikáciu a šetrenie bezpečnostných udalosťí v sieťovej infraštruktúre.

Nástroj Novicom BVS unikátne prepája svet IT technológií a business služby organizácie vďaka možnostiam intuitívneho modelovania závislostí medzi týmito vrstvami. Hlavnou výhodou je automatizovaný zber metadat o sieťových komunikačných vzťahoch medzi IT zariadeniami s možnosťou modelovania zaisťovacích business služieb organizácie.

Čítaj viac

ddos

Ide o istú formu "odmietnutie služby". Server, na ktorý je útok vykonávaný, totiž po čase naozaj odmietne poskytovať svoje služby. Navonok sa to prejaví jednoducho tak, že na server sa nemôžete dostať.

Čítaj viac